ArtEco

Systemy nawadniające

Rośliny do życia potrzebują czterech rzeczy: powietrza, światła, wody i składników mineralnych. W prawidłowo zaprojektowanym ogrodzie światło nie stanowi problemu. Składniki mineralne dostarczamy z nawozami raz lub kilka razy w ciągu sezonu. Jednak nawet gdybyśmy ich nie dostarczyli to roślina i tak sobie poradzi. Będzie po prostu rosnąć na ile wystarczy jej pokarmu. Z wodą jest zupełnie inaczej. Jej długotrwały brak dla większości roślin w naszych ogrodach oznacza śmierć. Nawet jeśli niedobór wody nie jest aż tak drastyczny to często kończy się uszkodzeniami roślin, które już nigdy nie będą wyglądać tak jak powinny.

 

Wodę możemy dostarczyć w rozmaity sposób, od podlewania konewką po w pełni automatyczny system nawadniający. Dla roślin jest to obojętne. Ale dla ludzi już nie. W większych ogrodach nawadnianie bez odpowiedniego wsparcia technicznego wiąże się z nakładami pracy, które dla większości z nas są nie do zaakceptowania. Moje trzydziestoletnie doświadczenie z systemami nawadniającymi pokazuje, że w ciągu tego okresu nie było ani jednego roku w którym nawadnianie okazało się niepotrzebne. Więcej lub mniej,  ale corocznie, systemy pracują.

Trzy powody, dla których warto zainwestować w system automatycznego nawadniania

1. Oszczędność czasu.

Wiemy, że czas naszych klientów jest bardzo cenny. Dlatego zapewniamy najnowocześniejsze rozwiązania, które zazwyczaj o świcie nawodnią twój ogród. Takie rozwiązanie zapewnia najmniejsze zużycie wody przy osiągnięciu maksymalnego efektu. Po kilku tygodniach zapomnisz o nawadnianiu.

2. Oszczędność wody. 

Budowane przez nas systemy tworzymy w taki sposób, aby zapewniały idealne nawodnienie ogrodu przy jak najmniejszym zużyciu wody. Dzięki temu właściciel odnotowuje wyraźny spadek zużycia wody w stosunku do okresu gdy ogród podlewany był ręcznie. Spadek zużycia wody zauważalny jest w tych ogrodach, które pomimo nawadniania ręcznego miały zapewnioną prawidłową podaż wody. Przeważnie tak nie jest ze względu na ograniczenia techniczne i czasowe. Może więc wystąpić zwiększone zużycie wody wynikające z dostarczenia właściwej jej ilości.

3. Pełna satysfakcja. 

Nasze systemy objęte są pełną gwarancją przez okres 2 lat z możliwością przedłużenia do 5 lat i profesjonalnym serwisem pogwarancyjnym. Dzięki temu możesz zawsze być pewien, że w sytuacjach awaryjnych profesjonalna ekipa serwisowa pojawi się na twojej posesji w celu usunięcia usterki najszybciej jak to tylko będzie możliwe.

Osoby bardziej zainteresowane problematyką systemów nawadniających zachęcam do zapoznania się z zamieszczonymi poniżej artykułami w wersji autorskiej (publikacje są zawsze okrojone przez redaktora).

"Wielkie podlewanie"

„Ogrody”, nr 35, marzec 2002

Artykuł opowiada o systemach nawadniających. O tym ile korzyści osiągniemy z instalacji takiego systemu we własnym ogrodzie. Autor w sposób obiektywny pomaga wybrać czy powinniśmy do instalacji systemu zatrudnić profesjonalną firmę czy równie dobrze możemy zrobić to sami. Tym, którzy wolą zrobić to sami, autor pokazuje w jaki sposób należy zaprojektować system aby spełniał on wszystkie wymagania naszego ogrodu.

Artykuł w wersji PDF

Nawadnianie w pytaniach i odpowiedziach

Artykuł przygotowany dla czasopisma Dom i Ogród 2008. Nie opublikowany

Czy warto założyć system nawadniający?
Instalację systemu nawadniającego należy potraktować jak inwestycję. Jeżeli uznamy, że korzyści – oszczędność czasu, wody, pracy, spokojny urlop, polepszenie zdrowotności roślin, satysfakcja z posiadania nowoczesnego urządzenia przewyższają ból wydatku, odpowiedź jest pozytywna. Ciekawym zagadnieniem jest oszczędność wody i lepsze zdrowie roślin …

Czytaj więcej
Katalog Stron Ninki